niedziela, 8 listopada 2009

Komunistyczne towary konsumpcyjne dokonuja powrotu

http://www.breitbart.com/print.php?id=CNG.ab89adfb5913df3609ae5803694a89c9.351&show_article=1
Moje pobiezne tlumaczenie
"Kiedys byly powodem dowcipów na całym świecie, dzis towary komunistycznej epoki Wschodniej Europey od słodyczy do wiesniackich pralek i niewygodnych samochodow są ponownie szalem.

Kiedy świat przygotowuje się do uczczenia 20 rocznicy upadku muru berlińskiego, pamiątki, takie jak portrety rumuńskiego przywódcy Nicolae Ceausescu sa teraz gorliwie poszukiwane na rynkach. W Belgradzie, kawiarnie zostały nazwane na czesc jugosłowiańskiego przywódcy Josipa Broz Tito, a nawet tajnej policji ZSRR - KGB.

Dwie dekady do przodu i w wielu z tych, którzy wtedy przywitali zmiany chca cofnać zegar z powrotem przez jedzenie czekolady Szerencsi, jazde dwusuwowym Trabantem lub używanie pralek Frania do mycia marchwi.

Nic nie jest zbyt tandetne, jakość nigdy nie jest wątpliwa. Dla starszych osób jest to nostalgia za złymi dniami. Wśród młodych ludzi istnieje ciekawośc, ktorzy chca sie dowiedzieć, jak zyli ich rodzice.

Wiele marek żywności dokonało powrotu na sklepowe półki przy użyciu tego samego opakowania, które wyglądem przypominaja ten tak staroświecki i niechciany towar między 1945 a 1990.

"Od kilku lat istnieje tendencja do przywrócenia marki z epoki komunizmu. To sprawia, że czujemy nostalgię, przypomina nam o naszej młodosci", powiedział rumuński socjolog Mircea Kivu.

"Produkty te przypominają mi moje dzieciństwo. Wolalbym bardziej jeść czekolade Szerencsi niż Mars", powiedział Tamas Pickarczyk, 27-letni sprzedawca samochodów w Budapeszcie.

"Moim zdaniem Szerencsi smakuje lepiej. Jest lepszej jakości, ale przede wszystkim przynosi mile wspomnienia."

Bułgarski student Ivan Petrov powiedział opakowaia produktów epoki totalitarnej daje im uroku. "Ja uwielbiam herbatniki Detska-Zakouska za ich smak i komunistyczne opakowanie."

W Chorwacji, pikantna Vegeta nadal waznym towarem we wszystkich krajach byłej Jugosławii.

Maszyneria bloku sowieckiego miała reputację gorsza niż żywność, ale jest także utrzymywana przy życiu przez zagorzałych fanów, nawet przynaszac zysk w niektórych przypadkach.

W Polsce pralka wirnikowa Frania była marzeniem komunistycznej gospodyni od 1950 do 1970 roku. Użytkownik musial recznie nalac i spuścić wode, ale byl wlasny mechanizm wirnikowy do czyszczenia ubrań.

"Chociaż reczne maszyny zostały zastąpione przez automatyczne, Frania wciąż sie sprzedaje w wysokości około 40.000 sztuk rocznie", wdlug Magdy Kwiatkowskiej, kierowniczki sprzedaży firmy Emalia Olkusz, która je nadal produkuje.

Wielu rolników nadal korzystać z maszyny za 100 euro do robienia masła, mycia marchwi, a nawet domowej produkcji alkoholu, jak i prania odziezy.

Wiele marek samochodów również pochodzi z epoki komunizmu.

Stary dowcip mowil, że najlepszym sposobem na zwiększenie wartości Skody, produkowanej w starej Czechosłowacji, było zatankować benzyna. Teraz rozwija sie jako część imperium Volkswagena.

W Rumunii, 42 lat po jego wprowadzeniu, samochod Dacia pozostaje najbardziej znanym produktem. Mimo że firma została przejęta przez francuskiego producenta samochodów marki Renault, badania wskazały, że Rumuni chcieli zachować nazwę Dacia z czasów dyktatury Nicolae Ceausecu, powiedział socjolog Kivu.

Trabant nalezal do najbardziej popularnych samochodów w Niemczech Wschodnich, gdzie teraz kilka stowarzyszeń utrzymuje pozostałe modele przy życiu je dla przyszłych pokoleń.

W Polsce, lojalni użytkownicy Polskiego Fiata 126 organizuja kilka wieców w roku aby opowiadac mityczne historie o tym, jak kiedyś pakowali cztery osoby plus torby do tych małych samochodow.

Wśród innych mitów Polskiego Fiata jest taki, ze wystarczylo miec parę rajstop i można nimi bylo łatwo zastąpić uszkodzony pasek wentylatora, jeśli mialo sie to szczęście, aby wogole posiadac parę zapasowych rajstop w tamtych surowych czasach."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz